Szervezeti és Működési Szabályzat

Működési szabályzat

 

SZENT ISTVÁN EGYETEM NÖVÉNYTERMESZTÉS- ÉS KERTÉSZETTUDOMÁNYI DOKTORI ISKOLA

SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATA

 

 

1. A Doktori Iskola megalakulása:

A Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) Plénuma a 2002. február 22-i rendes ülésén a SZIE 10, korábban ideiglenesen akkreditált doktori iskolája, köztük a Növénytermesztés- és Kertészettudományi Doktori Iskola végleges jóváhagyásáról döntött. Ezek szerint a doktori iskolánk a 4. Agrártudományok tudományterületen belül a 4.1. Növénytermesztési és kertészeti tudományok tudományágban jogosult doktori képzésre, doktori fokozat odaítélésére, valamint habilitációs eljárás lefolytatására.

A Doktori Iskola három – az 1990-es évek elején a MAB által akkreditált 3 doktori program fúziójából alakult. Ennek megfelelően a Doktori Iskola feladata, hogy az általa képviselt és a MAB által elismert tudományágon belül a szántóföldi és kertészeti növények termesztésével (1. alprogram), genetikájával, nemesítésével, biotechnológiai kérdéseivel (2. alprogram), valamint a növényvédelmi diszciplínákkal (3. alprogram) kapcsolatos alapozó és alkalmazott kutatási területeket aktívan művelje, a hozzájuk kapcsolódó tudományos képzést (oktatás és kutatás), valamint a doktori fokozatszerzést szervezze, irányítsa és ellenőrizze.

 

2. A Doktori Iskola szervezete és működése:

a)   Neve, adatai:

neve: Növénytermesztés- és kertészettudományi Doktori Iskola

(belső használatra: Növénytudományi Doktori Iskola, NTDI)

            működési helye: Szent István Egyetem Gödöllői Terület

            postacím: 2103 Gödöllő, Páter Károly u. 1.

            telefon: 06 28 522-000/1055, 1056, 1058

            fax: 06 28 415-382

            e-mail: helyes.lajos@mkk.szie.hu

A NTDI a Szent István Egyetemen belül működik.

b)  A NTDI vezetője: Dr. Helyes Lajos, az MTA doktora, egyetemi tanár

    Titkára: Dr. Neményi András PhD, egyetemi docens

c)   A NTDI tagjai:

a NTDI tagjai egyrészt a SZIE alkalmazásában álló egyetemi oktatók, másrészt külső kutatóintézetek, kihelyezett tanszékek (MTA NKI, MTA MgKI, MBK, GK Kft) és vezető kutatói, akik vállalták az iskolában az oktatói/témavezetői feladatokat.  A NTDI tagjainak felkérése ill. megbízása a Szent István Egyetem Egyetemi Doktori Szabályzata (EDSZ) szerint történt.

d)  NTDI Tanácsa:

A MAB előírásainak megfelelően, valamint az EDSZ-ben lefektetett elvekhez igazodva alakítottuk meg a NTDI Tanácsát (NTDIT) oly módon, hogy annak tagjai kellően képviseljék az iskolában művelt tudományszakokat, létszáma pedig arányos és kezelhető legyen. A NTDIT törzstagokból és egy meghívott tagból, valamint a hallgatók választott képviselőjéből áll, akiket az alapító doktori programok javaslatára és egyetértésével az EDHT vezetője írásban kér fel erre a feladatra.

A NTDIT a vonatkozó jogszabályok és egyetemi szabályzat (EDSZ) szerinti jogokkal és kötelességekkel rendelkezik, azaz az NTDI vezetőjének munkáját segíti, döntéseket hoz, javaslatokat tesz, illetve véleményt nyilvánít.

 

 

A NTDIT-t döntési jog illeti meg az alábbi, a doktori képzésre vonatkozó kérdésekben:

·      doktori munkatervek elfogadása,

·      a doktori képzés tárgystruktúrájának (iskolán, ill. alprogramokon belüli tárgyak) és kredit értékének meghatározása,

·      abszolutórium kiadása,

·      habilitációs kérelemnél a pályázónak a doktori iskola által művelt tudományágba történő befogadása.

A NTDIT előterjesztési és véleményezési joggal felruházott:

·      évente egy alkalommal, az akadémiai év első hónapjában (szeptember) a névsor aktualizálásában,

·      kutatási témák megadásában,

·      felvételi bizottság összetételében,

·      az államilag finanszírozott és költségtérítéses képzésre jelentkezők fogadásában,

·      a külföldön szerzett tudományos fokozat honosításában,

·      a doktori szigorlat témakörére ill. tárgyaira és a szigorlati bizottság személyi összetételére vonatkozóan,

·      az előírt követelmények teljesítését követően a doktori cselekmény megindításában,

·      a hivatalos bírálók személyére és a bíráló bizottság személyi összetételére vonatkozóan,

·      valamennyi az Egyetemi Habilitációs Szabályzatban az Iskolára háruló tevékenységben.

e) a NTDI Fóruma:

a NTDI valamennyi oktatója, témavezetője, törzstagja, valamint a doktoranduszok alkotják az Iskola fórumát, amely terv szerint évente egyszer ül össze, hogy tájékozódjon a doktori képzéssel és fokozatszerzéssel kapcsolatos kérdésekről és véleményt nyilvánítson azokról. Ez az a lehetőség, amikor tanárok és diákok teljes létszámban találkozhatnak egymással és megbeszélhetik a közös dolgaikat, esetleges problémáikat, javító szándékkal véleményt cserélhetnek. Mindez segíti az Iskola munkáját és egyúttal a minőségbiztosítás hatékony eszköze is lehet.

f) NTDI nyilvántartási rendszere, adminisztrációja:

A NTDI és NTDIT ügyviteli tevékenységét (ügyiratkezelés, nyilvántartás, levelezés, stb.) alapvetően a SZIE Gödöllői Karok Doktori Titkársága végzi, a doktori képzéssel és fokozatszerzéssel kapcsolatos, az Iskolán belül felmerülő adminisztratív feladatokat saját hatáskörben a NTDI vezetője és titkára látja el.

g) NTDI belső szervezete:

A NTDI 3 – a 90-es években akkreditált doktori program fúziójából alakult. Ezért a NTDI 3 alprogramot (tudományos programot) foglal magába:

1. alprogram: Növénytermesztési és kertészeti tudományok, vezetője Dr. Jolánkai Márton egyetemi tanár,

2. alprogram: Növénynemesítési és -biotechnológiai tudományok, vezetője Dr. Kiss Erzsébet egyetemi tanár,

3. alprogram: Növényvédelmi és kórélettani tudományok, vezetője Dr. Kiss József egyetemi tanár.

Ezek az alprogramok a NTDI szervezeti keretén belül indokolt szakmai önállóságot élveznek, beleértve a megfelelő képzési struktúrát (táblázat) is. Természetesen az NTDI oktatói valamennyi PhD hallgató számára biztosítják az átjárhatóságot mind a képzés (közös szaktárgyak, egymás választható tárgyai), mind a kutatás (eszközök, műszerek közös használata, szabad információ-áramlás) vonatkozásában. Éppen ez az egyik nagy előnye a doktori iskolák létrejöttének.

 

 

 

3.   A NTDI szerepe a felvételi eljárásban:

A NTDI tagjai évenként a felvételi jelentkezési határidő előtt megadják a meghirdethető kutatási témákat, amelyeket az NTDIT megtárgyal és elfogad.

A teljes idejű (nappali) állami ösztöndíjas doktoranduszok NTDI-ra eső évenkénti létszámát az Oktatási Minisztérium által a SZIE részére biztosított keretből az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács (EDHT) határozza meg. Ez a szám meglehetősen korlátozott. A teljes idejű önköltséges és részidejű (levelező), valamint az egyéni felkészülő doktoranduszok létszámát a NTDI programjainak kapacitása és feltételei szabják meg. A teljes idejű ösztöndíjas és önköltséges, a részidejű önköltséges hallgatók, valamint az egyéni felkészülők felvételéről a NTDIT javaslatára az EDHT dönt.

A doktori képzésre jelentkezőkkel szembeni legfontosabb követelmények a legalább jó rendű szakirányú egyetemi diploma (3 éven belül) és egy világnyelvből (lehetőleg angol) legalább C típusú, középfokú állami vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga. Amennyiben a jelentkező az alapkövetelményen felül egy világnyelvből felsőfokú, és/vagy más világnyelv(ek)ből közép- vagy felsőfokú nyelvtudással rendelkezik, ez az EDSZ-ben lefektetett értékelési elvek szerinti pontokat ér. Elvárható a jelentkezőktől a TDK tevékenység, illetve bármilyen igazolható tudományos előélet (előadás, cikk, szakmai tanulmányút).

Egyéni felkészülők jelentkezésekor a C típusú középfokú nyelvvizsga mellé egy másik világnyelvből C típusú alapfokú nyelvtudást kell igazolni (amennyiben az első nyelvvizsga nem angolból van, akkor a másodiknak annak kell lennie!). Egyéni felkészülőknél további követelmény a pályázatban feltüntetett és választott témában elismert és kellően dokumentált tudományos tevékenység (az elvárható mértékű kutató munkát igazoló publikációk és egyéb dokumentumok).

A felvételre jelentkezők meghallgatására és értékelésére a NTDIT ad hoc bizottságot hoz létre, amely a NTDI szakmailag legilletékesebb belső és külső tagjaiból áll. A felvételi vizsga követelményeit és az értékelés módját a SZIE EDSZ tartalmazza. A felvételi meghallgatást követően a NTDIT összeállítja a felvételre javasoltak névsorát és azt a NTDI vezetője előterjeszti az EDHT soron következő ülésére. A felvételi döntésekről az érintettek a vonatkozó szabályzat szerinti időben és módon kapnak értesítést.

 

4.   A NTDI oktatási munkája:

A teljes- és részidejű képzésben résztvevő doktoranduszoknak a képzési idő alatt teljesíteniük kell a NTDI által előírt, egyéni képzési tervben is rögzített szaktárgyak lehallgatását és vizsgákat, amelyekből legalább 36 kreditet kell összegyűjteniük. A doktoranduszok részére előírt tantárgyak között van a NTDI valamennyi doktorandusza részére kötelező tárgy, az adott témacsoporton belül egyénre szabott kötelezően választandó tárgyak, valamint a témavezetővel egyetértésben az adott témához kapcsolódó választható tárgyak. A NTDI-ban felvehető tárgyakról és az értük kapható kreditekről a honlap melléklete ad tájékoztatást.  Azokat a tárgyakat, amelyek egy szemeszteren belül elegendő létszámú (min. 4-5) hallgatót érintenek, kurzusszerűen, előre meghirdetett időpontban szervezzük.

A doktoranduszok tanulmányaik és kutató munkájuk mellett általában részt vesznek az oktatásban is, ennek mértéke azonban nem mehet a saját munkájuk rovására. Az oktatási feladatokért járó krediteket (maximum 45) a SZIE tanulmányi és vizsgaszabályzata tartalmazza.

Kellő feltételek esetén és a vonatkozó jogszabályokat figyelembe véve a NTDI támogatja doktoranduszainak a külföldi részképzését, illetve szorgalmazza a kutató munkájukhoz szervesen kapcsolódó témában kezdeményezett tanulmányutakat.

 

5.   A NTDI feladatai a doktoranduszok kutatási tevékenységével kapcsolatban:

A doktorandusz kutató munkáját a témavezető irányítja és segíti. Emellett a munkatervben rögzített és ütemezett részfeladatok teljesítéséről meghatározott időszakonként minden doktorandusznak számot kell adnia. Ezeket a beszámolókat fél-egy évente szükséges tartani, amire a szűkebb szakmai közösségen (doktori témacsoport tagjai) kívül célszerű meghívni a többi doktoranduszt is, valamint a NTDI vezetőjét és a NTDIT tagjait.

A kutatómunka befejeztével a doktorandusz elkészíti az értekezését, először csak a munkahelyi vitára alkalmas módon. Az értekezés feletti munkahelyi vitát megelőzi két opponens felkérése bírálatra. A bírálatok birtokában a NTDI megszervezi a munkahelyi vitát, amelyre meghívja a NTDI oktatóit és doktoranduszait. A 2004. szeptember 1-én életbe lépett kredit szabályzat szerint a kutatási feladatok maradéktalan teljesítéséért legfeljebb 126 kredit adható.

 

6.   A NTDI gazdálkodása:

A NTDI doktori képzéséhez rendelkezésre álló források az állami támogatásból, az költségtérítéses doktoranduszok költségtérítéséből, valamint a doktoranduszok kutató munkáját biztosító egyéb (témavezetői, tanszéki saját források) bevételekből tevődnek össze. Szükség van azonban az Iskola általános működtetéséhez is kb. 10 % levonására, amelynek a felhasználásáról a NTDI vezetője gondoskodik és számol el az NTDI tagjai felé. Az egész Iskolát érintő költségekről (adminisztrációs költségek, közös beszerzések ill. díjak) közös megegyezéssel az NTDIT dönt, hasonlóképpen a doktoranduszokat érintő támogatásokról is.

A NTDI minden pályázati lehetőséget kihasznál, hogy a doktoranduszai számára a kutatásokhoz szükséges forrásokat növelje.

 

7.   A NTDI publikációs gyakorlata:

A NTDI megkívánja a PhD fokozatra pályázó doktoranduszaitól, hogy kutatási eredményeikről nemzetközileg is elismerhető formában és színvonalon adjanak számot. Ennek legfontosabb módja a tudományos közlemények írása és elfogadtatása. A tudományos teljesítmény elismeréséhez a kutatott témából legalább 3 eredeti, lektorált, az MTA illetékes (Növénytermesztési, Kertészeti, Növénynemesítési, Növényvédelmi, Biotechnológiai) bizottságai által elfogadott tudományos folyóiratban, illetve ezzel egyenértékű tudományos könyvfejezetben megjelent (vagy dokumentáltan megjelenésre elfogadott) közleményre van szükség (ebből 2 angol nyelven és legalább egyben első szerzőség). A Doktori Iskola szorgalmazza legalább egy impakt faktoros közlemény megjelentetését. Kívánatos továbbá magyar ill. idegen nyelvű konferencia kiadványok (teljes terjedelmű, cikkszerűen tagolt előadás, illetve előadás vagy poszter rövid kivonata) és/vagy egyéb közlemények (nem lektorált folyóirat cikk) megjelentetése is a kutatott téma jellegének megfelelően. A tudományos (publikációs) tevékenységet a NTDI a honlap mellékletében megadott módon, pontszámokkal ismeri el oly módon, hogy a fokozatszerzésre jelentkezéshez a doktorandusznak legalább 40 pontot kell összegyűjtenie.

Egyéni jelentkezőknél a fenti követelmények a jelentkezést megelőző 3-5 évre vonatkoznak, továbbá a tudományos tevékenység mérésére szolgáló pontok is módosulnak.

 

8.   A fokozatszerzési eljárás szervezése:

Az EDSZ-ben részletes felsorolás található a doktori fokozat megszerzésének feltételeiről. Ezek mellett a NTDI kiköti, hogy amennyiben az első C típusú nyelvvizsga nem angolból volt, akkor a másodiknak annak kell lennie.

A képzési időt követően, a doktorandusznak fokozatszerzési eljárásra kell jelentkeznie. Ennek a NTDI és Tanácsa által előírt minimális követelményei a következők:

·      szervezett képzés esetén a képzést lezáró végbizonyítvány vagy abszolutórium megszerzése, azaz a kutató munkában időarányos előrehaladás bizonyítása,

·      kellő publikációs tevékenység: a NTDI által meghatározott szintű és mennyiségű (lásd még az előző pontot), már megjelent, illetve megjelenés alatt lévő (csak írásban visszaigazolt elfogadás esetén!) tudományos cikkek és más publikációk,

·      egyéni felkészülés esetén a végbizonyítvány helyett a kijelölt feladatok eredményes teljesítése (vizsgalap, legalább az előző pontban meghatározott publikációs teljesítmény), valamint az értekezés műhelyvitájáról készült jegyzőkönyv,

·      a doktori képzés során végzett tanulmányi, kutatási, publikációs és oktatási tevékenységnek megfelelően legalább 240 kredit pont megszerzése (a 240 kreditpont összegyűjtésének lehetőségeiről részben a honlap mellékletéből, részben a SZIE Doktori Iskolák Kreditrendszerű Tanulmányi és Vizsgaszabályzatából tájékozódhatnak).

 

A fokozatszerzésre jelentkezés az e célra rendszeresített nyomtatvány kitöltésével és annak a szükséges mellékletekkel ellátva történő benyújtásával történik. A fokozatszerzési kérelmet a NTDIT véleményezi és egyetértése esetén a NTDI vezetője jóváhagyásra előterjeszti azt az EDHT felé. A kérelemmel rend szerint egy időben a NTDIT ugyancsak véleményezi a doktori szigorlatra (komplex szigorlati témakör vagy konkrét, általában két szigorlati tárgy), valamint a szigorlati bizottság személyi összetételére a témavezető által tett javaslatot, majd azt a NTDI vezetője szintén felterjeszti az EDHT elé jóváhagyásra. A vonatkozó szabályoknak megfelelően a szigorlati bizottság egyik tagja külső alapító tag (törzstag) vagy meghívott tag, szükség esetén más, tudományos fokozattal rendelkező külső szakember legyen. A doktori szigorlat megszervezése a NTDI feladata. A szigorlat lefolytatása és értékelése az EDSZ szerint történik.

 

A fokozatszerzésre jelentkezéssel egy időben vagy később történik a bíráló bizottság elnökére, tagjaira és az opponensek személyére a javaslattétel. Az opponensek egyike és a bíráló bizottság legalább 2 tagja külső alapító (törzstag) tag, meghívott tag vagy más külső, szakmailag kompetens személy legyen. Ezt - a doktori szigorlathoz hasonlóan - a doktorandusz témavezetőjének javaslatára a NTDIT véleményezi, majd a NTDI vezetője jóváhagyásra az EDHT elé terjeszti. Mind a szigorlati, mind a bíráló bizottságok személyeinek kijelölésekor ügyelni kell az összeférhetetlenség elkerülésére.

 

A doktori védés megszervezése ugyancsak a NTDI feladata, amelyhez a Gödöllői Karok  Doktori Titkársága adminisztrációs segítséget nyújt.

 

9.   A NTDI feladatai a habilitációs eljárások során:

A NTDIT az Egyetemi Habilitációs Szabályzatban (EHSZ) foglaltaknak megfelelően első lépésben azt vizsgálja, hogy a pályázó tevékenysége mennyire kapcsolódik az iskola által művelt tudományághoz és ennek alapján befogadja-e a doktori iskolába. Ezt követően a NTDIT áttanulmányozza és értékeli a pályázó személy tudományos, szakmai és oktatási tevékenységét. A folyamodó személy tudományos teljesítményének méréséhez a NTDIT felhasználja az MTA Agrártudományok Osztálya által elfogadott tudománymetriai irányelveket, illetve az ezek alapján készített pontrendszert (lásd a honlap mellékletét). Ezt követően a NTDIT nyilatkozik arról, hogy a folyamodó személy megfelel-e a NTDI által a habilitációs eljárás lefolytathatóságának előfeltételeként megszabott szakmai és nyelvismereti követelményeknek. Ha igen, akkor a NTDIT javaslatot tesz az EDHT felé az eljárás lefolytatására, valamint a habilitációs bizottság személyi összetételére. A NTDIT az idegen nyelvű habilitációs előadásnál az angolt tekinti elsődlegesnek, de kivételes esetben más világnyelvet (német, francia) is elfogad, amennyiben a habilitációs bizottság tagjai között van olyan, aki ezt a nyelvet kellő szinten ismeri.

 

10.  A NTDI alumni politikája:

A NTDI az alapító programok korábbi gyakorlatát követve figyelemmel kíséri az iskolában doktori fokozatot szerzett szakemberek sorsát. Ennek kettős célja van: egyrészt tudni      szeretnénk, hogy hol, milyen feladatok ellátásával bízzák meg a volt hallgatóinkat és ezt hogyan teljesítik, másrészt ugyanezen információk az iskola munkáját is minősítik. Törekvésünk szerint a végzettektől kapott visszajelzések segítik a munkánkat és alapot szolgáltatnak a szükséges változtatásokhoz.

 

11.  A NTDI minőségbiztosítási rendszere:

A Doktori Iskola keretében folyó doktorképzés nemzetközi szintű tudományos minőségének biztosítása, illetve folyamatos jobbítása alapvető célkitűzése valamennyi, ebben a tudományos műhelyben tevékenykedő oktatónak és kutatónak. A tudományos színvonal megőrzése és javítása minden résztvevőtől komoly erőfeszítéseket követel, ugyanakkor ez mind a SZIE, mind a tudományos közélet részéről alapvetően elvárható követelmény. A NTDI egyik legfontosabb alapelve az ún. kutatói-alkotói tevékenység mérése, illetve ennek a tevékenységnek egyrészt a doktoranduszokra, másrészt a habilitálandó személyekre vonatkozó követelményei (lásd a honlap mellékletében foglaltakat). A tudományos képzés minőségének biztosítása és folyamatos javítása megköveteli, hogy már a felvételnél ragaszkodjunk a jelentkezők ilyen szellemű kiválasztásához. Ezután a személyre szabott képzési programok meghatározása és végrehajtásuk folyamatos ellenőrzése, a minimális követelmények (tudományos teljesítmény, nyelvismeret) következetes betartása, az oktatók és témavezetők munkájának ellenőrzése, valamint a kimenet (disszertáció) nemzetközi színvonalának biztosítása azok a feladatok, amelyekkel a minőségi követelményeket teljesíteni tudjuk.